Главная | Регистрация | Вход | RSSВівторок, 17.09.2019, 16:42

Горбанівське НВО "Загальноосвітня школа I-II ступенів-ДНЗ"

Меню сайта
Каталог статей
Свято квітів [0]
олімпійський тиждень [0]
День вчителя [0]
Форма входу
Фотоматеріали
[11.09.2015]
Олімпійський тиждень (2)
[21.09.2015]
Акція " Голуб миру" (0)
[28.09.2015]
Тиждень біології (0)
[13.10.2015]
День захисника України (0)
[30.10.2015]
Місячник шкільної бібліотеки (0)
Корисно
Національна дитяча гаряча лінія Національна дитяча гаряча лінія

Урок з читання в 3 класі

Тема уроку:   Вчитайся, вслухайся у Шевченкове слово.
Т.Г.Шевченко „Село! І серце одпочине...",
„І досі сниться: під горою...",
„Тече вода із-за гаю".    
Мета уроку: вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, аналізувати ліричні поезії, розкрити красу поетичних-образів, розвивати естетичні почуття, відчуття мелодики Шевченківського слова; виховувати повагу до художнього слова-образу та любов до рідного краю.    
Обладнання уроку: Портрет Т.Г.Шевченка, книжкова виставка (збірка поезій Т. Шевченка для дітей), запис пісні „Зоре моя вечірняя"'; картки для розвитку артикуляційного апарату.
Хід уроку.
І. Організаційний етап. Зосередження уваги, підготовка до участі в процесі співпраці.
1.   Психологічний тренінг:
  Я точно знаю, що серед нас не знайдеться жодного байдужого   до золотих зернят поезій Шевченка.
Сьогодні на уроці:
У світ ліричних поезій вирушаєм
І перешкоди всі здолаєм
А тих, хто буде лінуватись,
З собою просто не візьмем!

2.   Девіз працюючого учня:
Я - школяр,
Я -- особистість творча,
Я -- думаю, замислююся
Я -- аналізую, висловлюю свої судження
Я - хочу знати.

П. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1.   Артикуляційна зарядка.
Робота за таблицею ас ладів №3,4 рядок, з голосним О.

2.   Гра ..Я тобі, ти мені" (Робота в парі з картками) . Читання гнізд споріднених слів на одному диханні.
 
село
селище
сільський
селитися
 
письмо
писати
писанка
переписати
 
диво
дивина дивитися задивлятися
 
качка качечка качур качаточка
 
3.   Вправа на інтонування.
Прочитати відповідно до розділових знаків:
Село.    Село?    Село!!!
4.   Вправляння у швидкому і правильному читанні плутанки - прислів'я:(додаток 4)
ІІІ. Повідомлення завдань уроку. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.


2. Розповідь вчителя.   
     Тернистим був життєвий шлях Великого Кобзаря. Та не тільки сум і горе бачив Шевченко. Він зростав в Україні серед мальовничої природи, українського люду, які з вуст у вуста передавали легенди, билини, казки, повір'я чумаків, козаків.
Шевченко кохався в природі рідного краю і тому, мабуть, кожен рядок вірша переливається краплинами любові до природи.
Поет - мудрий вихователь: через замилування природою він виховував у вдячних нащадків патріотичні почуття до неньки України.
3.   Вікторина "Чи уважно ви читали".
Знайдіть відповідність між назвою твору та образним висловом.

Зашебетав жайворонок вгору летючи.
Сім'я вечеря коло хати, Вечірня зіронька встає.
Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.
„Садок вишневий коло хати"
„Вранці" ,;Княжна" „Світає"
Запитання: - Який твір вам зустрівся вперше?
                                       ( «Княжна»)
Коментар вчителя: Поема «Княжна» - це один із перших творів , написаних         Кобзарем у засланні. Цей великий твір розпочинається чудовим пейзажем «Зоре моя вечірняя…»

4. Слухання запису пісні «Зоре моя вечірняя…»
    - Які почуття викликав цей музичний твір?

5. Читання уривка поеми вчителем.
    - І далі в поемі Т. Г. Шевченко звертається до зорі.

      …Зоре моя!
 Мій друже єдиний!
І хто знає, що діється
В нас на Україні?
А я знаю.
І розкажу тобі;
Й спать не  ляжу.
А ти завтра тихесенько
Богові розкажеш.

IV. Опрацювання вірша Т. Шевченка „Село! І серце одпочине...".
1.    Читання вірша кращим учнем.
Послухайте продовження поеми „Княжна".
Про що розповів поет зорі?
2.    Повторне (мовчазне) читання вірша учнями.
Поділитися враженнями: (парна форма роботи). -    -   Що найбільше вразило, що запам'яталось?
3.    Аналіз змісту. Робота над порівняннями.
-    Які почуття охопили поета при згадці про українське село?
-    Як поет описує село? Які краєвиди малює ваша уява?
-    Яке порівняння вжив поет? Прочитайте.
-    Пояснить кожне з них.
-    Прочитайте останній рядок вірша.
-    Що ним хотів сказати поет?
4.    Робота з ілюстрацією до вірша.
Розгляньте малюнок. Які рядки вірша зобразив художник?
А що ви ще домалювали б? Які фарби при цьому використаєте?

5.    Інтерактивна гра „Увага! Конкурс!" (проводиться у малих.групах).
Виразне читання вірша.    
V. Опрацювання вірша Т. Шевченка „І досі сниться".
1.   Вступне слово вчителя.
-    Краєвиди рідної природи, спогади дитинства не раз приходили до поета у снах на далекій чужині. І все це виливалось у чудові вірші.
-    Прочитайте вірш „І досі сниться..." - якій сон побачив поет?
2.   Напівголосне самостійне читання вірша учнями.
3.   Словникова робота.
Вправа для розвитку мовної здогадки:
Прочитайте слова подумки, вставляючи пропущені букви. (Додаток 5 )
-    Яке слово „зайве" У кожній колонці? (Досі, хорошеє). Чому?
4.    Повторне читання вірша вголос (за вправою „Буксир").
Вказівка:   Звертай увагу на межі речень і розділові знаки.
-    Яку назву ви б придумали до вірша?
-    Як ви гадаєте, поет описав те, що колись бачив, чи свої мрії?
5.    Елементи лексико-стилістичного аналізу змісту.
-    Який настрій викликав сон у поета?    
Доведіть словами вірша.                               
-    Як ставляться один до одного члени родини?
З чого це видно?
-    Які зменшувально-пестливі слова використав автор у вірші
Про що це говорить?
-    Що спільного і чим відрізняються вірші „Село! І серце одпочине…» і «І досі сниться…»?
-    Які слова-іменники використовує автор, щоб передати образ рідного села.
-    Якими постали в вашій уяві тополі, гори, хати і люди?
Висновок:     Отже, спогади для поета дорогі, хвилюючі. Головна думка  - палка любов до рідного краю.

VI. Опрацювання вірша Т. Шевченка „Тече вода із-за гаю".

1.    Коментар вчителя з елементами аналізу твору.
Цей вірш написано Т.Шевченком за кілька місяців до смерті .Відчувається замилування поета рідною природою. Справді, поезія ніби малюнок - пейзаж. Тому цей вірш належить до пейзажної лірики. Квітучий і чарівний куточок України зображено тут: тече вода попід горою, в річці хлюпочуться качаточка.
На тлі чарівної природи діють люди - родина, в якій батько, мати і дівчина на виданні. Настрій добрий, тут панує злагода: дівчина бере воду, співає, батьки радяться, „кого б то їм своїм зятем звати?".
Жагу щастя і спокою передав поет у вірші „Тече вода із-за гаю".
2.    Виразне читання вірша вчителем.
- Яких птахів поет змалював у вірші?
- Де тече вода й куди?
 
3.   Творче завдання:
-    Що побачили? (Явір, осоку, качину сім'ю, родину).
-   Що почули? (Дзюрчання потоку води, плескіт і гомін качок, пісню дівчини).
4.   Словникова робота.
1) Синонімічна хвилина.( Таблиця. Додаток 6)
Етимологія підказує:
    
Гай - наше праслов'янське слово, і його первісне значення було пов'язане зі словом гоїти, тобто залишати жити, вирощувати.

А в індоєвропейській мові gai (гай) мало первісне значення співати. Поміркуйте;над значенням слова гай, який йому надавали наші предки.
2) Тлумачення слів: зять, ряска.
5.   Вправляння у виразному читанні вірша учнями за  вправою „Диктор".
- Які рядки вірша свідчать про те, що краса та спокій природи  співзвучні настрою людей?
6.   Осмислення змісту вірша.
-    Як зображено природу у вірші?
-    Що робить качка? Яка в неї сім'я? З чого видно, що вона дбайлива мати?
-    Куди прийшло дівча? Про що свідчить поведінка дівчинки?
-    Яку розмову ведуть між собою батьки?
7.    Хорова декламація вірша по строфах.
8.    Літературна гра „Знайди рими".
9.    Творча робота з ілюстрацією вірша.
-    Розгляньте малюнок у підручнику.
-    Яка строфа проілюстрована?
-    Що треба змінити на малюнку, щоб проілюструвати І строфу? і І ?IV?
10.Інтелектуальна гра - кросворд «Українське село». (Додаток 7)
    Впишіть у горизонтальні рядки кросворда пропущені слова з віршів  Шевченка.
1)    Село на нашій Україні, неначе ... (писанка).
2)    А кругом широколистії... (тополі).
3)    Вийшли з хати ... (батько) й мати.
4)    Сім'я вечеря коло хати
Вечірня ....(зіронька) встає.
5)    Меж вербами та над водою
біленька ... (хаточка).
6)    ... (Вітер) з гаєм розмовляє,    
шепче з осокою.

Тестове завдання:
Як називають Шевченка?
а) Бандурист    б) Кобзар.
Прочитайте зашифровану відповідь по вертикалі.
VІІ. Підсумки уроку.
Рефлексія - Діалог.
-    Я дізнався...
-    Мені сподобалось...
-   Кажу спасибі...
VІІІ. Домашнє завдання.
1.    Вивчити напам'ять вірш Т.Г.Шевченка, що найбільше сподобався.
2.    Виконати творчі завдання:
а)    Скласти малюнковий план до вірша „Тече вода із-за гаю".
б)    Написати лист дідусеві Тарасу про своє село.
в)    Скласти вірш, присвячений Шевченку.
г)    Дізнатися про місця, пов'язані із життям Кобзаря.
    

  

                




Пошук
Календар
«  Вересень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Архів записів

Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації   Міністерство освіти і науки України, молоді та спорту україни   Видавництво педагогічна преса   Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів   Всеукраїнська освітня мережа   Освітній портал «ПедПРЕСА»
Зробити безкоштовний сайт з uCoz